See makeute on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "makeuttaa",
"3": "-e"
},
"expansion": "makeuttaa + -e",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "From makeuttaa + -e.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeute",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeute",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "makeute",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "makeute",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makeu",
"2": "t",
"3": "tt",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -e",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"sweetener"
],
"id": "en-makeute-fi-noun-pbfaxBxv",
"links": [
[
"sweetener",
"sweetener"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkeu̯teˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞u̯t̪e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑkeute"
}
],
"word": "makeute"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "makeuttaa",
"3": "-e"
},
"expansion": "makeuttaa + -e",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "From makeuttaa + -e.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeute",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeute",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeutteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeutteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeutteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "makeute",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "makeute",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makeu",
"2": "t",
"3": "tt",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -e",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑkeute",
"Rhymes:Finnish/ɑkeute/3 syllables"
],
"glosses": [
"sweetener"
],
"links": [
[
"sweetener",
"sweetener"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkeu̯teˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞u̯t̪e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑkeute"
}
],
"word": "makeute"
}
Download raw JSONL data for makeute meaning in All languages combined (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-29 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (cdfa371 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.